Οταν αρχίζουν να σου πλασάρουν πάλι σαν ελπίδα αυτούς που ξανά και ξανά στον ιστορικό χρόνο είχαν και έχουν μόνη αποστολή να εξασφαλίζουν αριστερό άλλοθι στη διαιώνιση της εκμετάλλευσης, να ανησυχείς! Νέες ήττες είναι στα σκαριά. Αλλά, τώρα πια, είσαι μεγάλο παιδί. Εκατόν πενήντα χρόνια εργάτης, οπλισμένος με μια θεωρία, που σου επιτρέπει και να γνωρίζεις τι σημαίνει και πώς δημιουργείται το κεφάλαιο, αλλά και, το κύριο, τι πρέπει να κάνεις για να μένει στα δικά σου χέρια το υπερπροϊόν της δικής σου εργασίας. Δες τους εργάτες στα χαλυβουργεία της Γερμανίας. Είκοσι εφτά ολόκληρα χρόνια χωρίς απεργία! Η χαρά του Κρουπ και της Τισέν. Εχουν ηγεσία οι άνθρωποι. Σοσιαλδημοκράτες από κούνια. Από...