«Ξεσηκωθήκαμε και δεν κάνουμε πίσω. Με αντίσταση και αγώνα θα ζήσουμε χωρίς χωματερή και λύματα». Με το σύνθημα αυτό στο κεντρικό πανό της Διαδημοτικής Επιτροπής για την απομάκρυνση της χωματερής χιλιάδες κάτοικοι και φορείς από τα Ανω Λιόσια, το Ζεφύρι, τον Ασπρόπυργο, το Καματερό, την Πετρούπολη, το Περιστέρι και ολόκληρη τη Δυτική Αττική, έστειλαν για μια ακόμη φορά βροντερό μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση και κυρίως την κυβέρνηση: Δε θα ανεχτούν να συνεχιστεί αυτή η ταξική επιλογή που θέλει τη χωματερή στο Θριάσιο, εκεί που ζουν τα πιο φτωχά λαϊκά στρώματα και η εργατική τάξη. Δε θα ανεχθούν, μαζί με τα υπόλοιπα δεινά που τους φορτώνει στην πλάτη η αντεργατική πολιτική, και τα σκουπίδια...