Επαναλειτουργεί το Κέντρο Υγείας Ηλιούπολης μετά το μπαράζ αγωνιστικών παρεμβάσεων που έγιναν από σωματεία και μαζικούς φορείς το προηγούμενο διάστημα. Οπως αναφέρεται σε κοινή ανακοίνωσή τους, «οι πολύμορφες λαϊκές κινητοποιήσεις ανάγκασαν την κυβέρνηση και το αρμόδιο υπουργείο να επαναφέρουν τη λειτουργία των ιατρείων». Από τις 2 Μάρτη ξεκίνησαν να προσφέρουν ξανά τις υπηρεσίες τους ιατροί διαφόρων ειδικοτήτων. «Κάναμε το πρώτο θετικό βήμα», σημειώνουν, «και συνεχίζουμε τον αγώνα για λειτουργία όλων των αναγκαίων ιατρείων στο ΚΥ της πόλης με την πρόσληψη όλου του αναγκαίου μόνιμου υγειονομικού προσωπικού και την πλήρη 24ωρη λειτουργία του (...) Οι τραγικές μέρες που ζούμε εν μέσω πανδημίας μάς επιβάλλουν να τραβήξουμε μπροστά (...) απαιτώντας εδώ και τώρα την πλήρη στελέχωση και χρηματοδότηση του ΕΣΥ και των δομών της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας».
Την ανακοίνωση υπογράφουν το Σωματείο Εργαζομένων στον δήμο, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών «Μ. Παπαμαύρος», το Παράρτημα του Συνδικάτου Οικοδόμων, η Ενωση ΕΒΕ Ηλιούπολης, τα Σωματεία Συνταξιούχων ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΔΥ Αθήνας, η Ενωση Γονέων, ο Σύλλογος Γυναικών, ο Σύλλογος «Αγγελος Σικελιανός» και η Κίνηση Πολιτών.