Από την Τρίτη 20 μέχρι την Παρασκευή 23 Ιούλη η Τομεακή Οργάνωση Βορειοδυτικής Αττικής του ΚΚΕ θα πραγματοποιήσει μεγάλη εξόρμηση με την Ερώτηση που κατέθεσε το Κόμμα στη Βουλή για λήψη μέτρων πρόληψης και προστασίας από Βιομηχανικό Ατύχημα Μεγάλης Εκτασης στην περιοχή. Είναι ένα ζήτημα που απασχολεί έντονα τους κατοίκους και τους εργαζόμενους της περιοχής μετά τα αλλεπάλληλα περιστατικά του τελευταίου χρόνου, που επισημαίνουν την αναγκαιότητα λήψης άμεσων μέτρων προτού ζήσουν τα χειρότερα. Σκοπός της μεγάλης εξόρμησης είναι να γίνει πλατιά ενημέρωση για τις θέσεις και τις πρωτοβουλίες που αναλαμβάνει το ΚΚΕ για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα. Στο επίκεντρο της συζήτησης θα βρεθεί η ανάγκη οργάνωσης της πάλης για μέτρα πρόληψης και προστασίας, για να σταματήσουν οι εργαζόμενοι και οι κάτοικοι να ζουν με το άγχος και τον φόβο για την υγεία και τη ζωή τους.