Εκδήλωση με θέμα «Σπάμε τον "φαύλο κύκλο" της βίας - Βαδίζουμε στον δρόμο της ανατροπής της γυναικείας ανισοτιμίας» οργανώνει η KO Κεντρικής Μακεδονίας του ΚΚΕ αύριο, Πέμπτη 10 Μάρτη, στις 6 μ.μ. στο αμφιθέατρο της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ «Ι. Παναγιωτόπουλος». Θα μιλήσει η Ελένη Μπέλλου, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.
Εκδήλωση με θέμα «Παλεύουμε για τη γυναικεία ισοτιμία, για μια κοινωνία χωρίς πολέμους, εκμετάλλευση και βία» οργανώνει η Τομεακή Οργάνωση Εργαζομένων σε Τοπική, Περιφερειακή και Κεντρική Διοίκηση της ΚΟ Αττικής του ΚΚΕ, αύριο, στις 6 μ.μ., στο ΚΕΠ Ν. Ιωνίας (Πατριάρχου Ιωακείμ 4). Θα μιλήσει η Βιβή Δάγκα, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και υπεύθυνη του Τμήματος της ΚΕ για την Ισοτιμία και τη Χειραφέτηση των Γυναικών.
Εκδηλώσεις για την 8η Μάρτη προγραμματίζουν Οργανώσεις της ΚΝΕ στα πανεπιστήμια. Συγκεκριμένα, αύριο Πέμπτη:
Εκδήλωση με θέμα «Παλεύουμε για τη γυναικεία ισοτιμία, για μια κοινωνία χωρίς εκμετάλλευση και βία» οργανώνει το Σάββατο 12 Μάρτη στις 6.30 μ.μ., η ΤΟ Αρτας της ΚΝΕ, στο μουσικό καφενείο «Κασέτα» (Αγίου Κωνσταντίνου 4). Θα μιλήσει η Μαρία Αντωνακάκη, μέλος του Γραφείου της ΕΠ Ηπείρου - Κέρκυρας - Λευκάδας του ΚΚΕ.