Η άλλη πλευρά του νομίσματος, βέβαια, είναι οι ισολογισμοί των τραπεζών που ευημερούν, όπως και τα κέρδη για τους ομίλους του real estate. Αυτά δηλαδή που υπερασπίζονται με τους νόμους τους η ΝΔ, ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΠΑΣΟΚ. Μάλιστα, ορισμένα trolls του ΣΥΡΙΖΑ έχουν τα μούτρα να χαρακτηρίζουν ...υπερτιμημένο το σύνθημα του ΚΚΕ «ο λαός σώζει τον λαό», διαφημίζοντας αντ' αυτού το πρόγραμμά τους, που προστατεύει τάχα τη λαϊκή κατοικία, ενώ είναι βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρα των τραπεζών. Μ' αυτά και μ' αυτά, αποκαλύπτονται κι αποκαλύπτουν έναν ακόμα λόγο την επόμενη Κυριακή να κάνουν το βήμα περισσότεροι και να δυναμώσουν κι άλλο το ΚΚΕ. Για να είναι ο λαός ακόμα πιο δυνατός και με μπροστάρηδες τους κομμουνιστές να κάνει κάθε μέρα πράξη το «μόνο ο λαός σώζει τα σπίτια του λαού», απέναντι στην πολιτική που υπηρετούν οι «μόνοι τους».