«Τη φανταστήκατε την 6ήμερη εργασία, δεν υπάρχει»: Αυτή είναι η απάντηση που δίνει η κυβέρνηση μπας και διασκεδάσει τις εντυπώσεις. Με τον νόμο που ξεκίνησε να εφαρμόζεται από την 1η Ιούλη να είναι σαφής, δίνοντας ένα ακόμα εργαλείο στην εργοδοσία για ξεχείλωμα της εργάσιμης βδομάδας, η υπουργός Εργασίας έλεγε προχτές ότι στην πραγματικότητα πρόκειται για «δυνατότητα έκτακτης βάρδιας σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις»... Και, μάλιστα, ότι «γίνεται με πλέγμα προστασίας του εργαζόμενου»! Υπενθυμίζεται ότι με παρόμοια συλλογιστική, η 10ωρη απλήρωτη δουλειά (νόμος διευθέτησης) δεν ήταν «επιπλέον τζάμπα ώρες εργασίας», αλλά «δυνατότητα στους εργαζόμενους να μαζεύουν τις ελιές τους» όταν πάρουν ...ρεπό. Κάτι τέτοιες γελοιότητες επιστρατεύει η κυβέρνηση κάθε φορά που κλιμακώνει την αντεργατική επίθεση, αποκαλύπτοντας ουσιαστικά τη γύμνια της. Δυστυχώς όμως για την εργοδοσία και τους υπουργούς της, οι εργατικές αντιδράσεις που ακυρώνουν στην πράξη τις μεθοδεύσεις τους δεν είναι στη σφαίρα της φαντασίας, αλλά πραγματικές. Κι εκεί είναι που θα βρουν τον μπελά τους, όσα παραμύθια κι αν επιστρατεύσουν.