Εχει σταματήσει από το τέλος του 2000, λόγω της διακοπής της (μικρής ούτως ή άλλως) χρηματοδότησής του από την πολιτεία, το πρόγραμμα παρακολούθησης του ελληνικού θαλάσσιου περιβάλλοντος MED-POL που περιλαμβάνει παράκτιες περιοχές με αστικές και βιομηχανικές δραστηριότητες, ακτές κολύμβησης, ακτές με υδατοκαλλιέργειες, περιοχές εκβολών ποταμών, περιοχές με αυξημένη τοπική ρύπανση και περιοχές ανοιχτής θάλασσας.
Τη σοβαρή αυτή καταγγελία κάνει με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος ο Σύλλογος Ελλήνων Ωκεανογράφων.
Οπως τονίζεται στην ίδια ανακοίνωση, «πρόσφατο παράδειγμα της έλλειψης σωστού διαχειριστικού προγράμματος για το περιβάλλον, αποτελεί ο νόμος για τον Αιγιαλό, όπου περιλαμβάνονται ρυθμίσεις στις οποίες αγνοούνται η ανάγκη προστασίας των ακτών ως ευπαθών οικοσυστημάτων και η αρχή της βιώσιμης διαχείρισής τους. Ετσι, ουσιαστικά, αίρεται η προστασία της παράκτιας ζώνης, η οποία παραχωρείται σε ιδιώτες για εμπορική εκμετάλλευση και κατασκευή έργων με ελλιπή επιστημονικό σχεδιασμό και έλεγχο».