ΡΩΜΗ.--
Με μεγάλα συλλαλητήρια σε Ρώμη, Μιλάνο και Νάπολη γιόρτασαν την Πρωτομαγιά οι Ιταλοί εργαζόμενοι. Βασικά συνθήματα των εκατοντάδων χιλιάδων διαδηλωτών ήταν η υπεράσπιση των δικαιωμάτων των εργαζομένων στη νέα Ευρωπαϊκή Ενωση των 25 μελών, αλλά και η αποχώρηση των κατοχικών στρατευμάτων από το Ιράκ.
Σε πολλές από τις εκδηλώσεις οι διαδηλωτές επίσης εξέφρασαν με πανό και συνθήματα τη συμπαράστασή τους στους απεργούς της ΦΙΑΤ στο εργοστάσιο Μέλφι, όπως και στους απεργούς της «Αλιτάλια». Πάντως εκπρόσωποι των μεγάλων συνδικάτων πραγματοποίησαν συγκέντρωση στη συνοριακή πόλη Γκορίτσια (στα σύνορα με τη Σλοβενία) προκειμένου να καλωσορίσουν τους Σλοβένους εργάτες στην Ευρωπαϊκή Ενωση...