Ταυτόχρονα, επιχειρεί να δημιουργήσει ένα δέος στην κοινωνία απέναντι ακριβώς σε αυτήν την πολιτική, η οποία σπέρνει φτώχεια και ανεργία.
Στη βάση αυτού του μύθου επιχειρείται να περάσει η αντίληψη στην κοινωνία ότι η κυβερνητική πολιτική, πέρα από το ότι είναι "μοναδικά ορθή", είναι και αυτή που θα βγάλει τη χώρα από την κρίση. Γι' αυτό, "κάτω τα χέρια από την πολιτική μας".
Με βάση αυτόν τον κατασκευασμένο μύθο η κυβέρνηση στρέφεται στους απεργούς και δηλώνει σοβαρά: "Μπορούμε να συζητήσουμε τα πάντα, εκτός από την πολιτική μας" (!). Στρεφόμενη προς τους αγρότες, εμφανίζεται "ανοιχτή στο διάλογο" για όλα τα θέματα, εκτός από την ...αγροτική πολιτική! Το ίδιο δηλώνει και προς τους ναυτεργάτες: "Συζητάμε για τα πάντα εκτός από τη ναυτιλιακή μας πολιτική". Το ίδιο ισχύει και για τη φορολογική πολιτική, την εισοδηματική κ. ο. κ.
***
Η ηγεσία του κυβερνώντος κόμματος διαπράττει και άλλη "λογική" αυθαιρεσία. Θεωρεί ως δεδομένη τη λαϊκή αποδοχή και συναίνεση σε αυτή την πολιτική, γεγονός βέβαια που δεν προκύπτει ούτε από το εκλογικό αποτέλεσμα της 22ας Σεπτεμβρίου.
Είναι ολοφάνερο ότι η κυβέρνηση επιχειρεί να εμπαίξει τους απεργούς και γενικότερα τα λαϊκά στρώματα. Γιατί, όπως όλοι αντιλαμβάνονται, ακριβώς η "διάσωση" και επιβολή της εφαρμοζόμενης πολιτικής είναι αυτή που προκαλεί τεράστια δεινά στη συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας και θα δημιουργήσει ακόμη περισσότερα.
***
Σε άλλες εποχές παρόμοιοι ισχυρισμοί και αυθαίρετα κατασκευάσματα αντιμετωπίζονταν με ειρωνικούς καγχασμούς. Στην εποχή όμως του "εκσυγχρονισμού", που γυρίζει την κοινωνία δεκαετίες προς τα πίσω, είναι απαραίτητο να αντιμετωπίζονται και να ξεσπάζονται.
Ιερή πολιτική και απαραβίαστη είναι μόνο αυτή που έχει στο επίκεντρό της τα συμφέροντα των λαϊκών μαζών. Η κυβερνητική πολιτική χρειάζεται να ανατραπεί και οι διαχειριστές της "να φύγουν κακήν κακώς".
Παναγιώτης ΚΑΚΑΛΗΣ