Ο πανικός που καταλαμβάνει μέρα με τη μέρα τους κυβερνώντες μπροστά στα μπλόκα της οργής των αγροτών, προβάλλει ανάγλυφα και από τα "επιχειρήματά" τους.
Είπε ο στρατηγός και πρωτοπαλίκαρο του "εκσυγχρονισμού" Θ. Τσουκάτος: "Κλήθηκαν τα κόμματα αλλά δεν ήρθαν στο ΣΑΠ, γιατί δε θέλουν να λυθούν τα προβλήματα των αγροτών".
Ας τα λύσει, λοιπόν, τα προβλήματα των αγροτών η κυβέρνηση "που θέλει να τα λύσει" και ας ξεμπροστιάσει τα "άλλα κόμματα", το ΚΚΕ, δηλαδή. Διαφορετικά, γιατί "διαμαρτύρεται" για τα μπλόκα;