"Οταν νιώθεις ότι αδικείσαι, αντιδράς με όποιον τρόπο βρίσκεις πρόσφορο εκείνη τη στιγμή". Με αυτή τη φράση επιχείρησε να δικαιολογηθεί ο χούλιγκαν - "εκσυγχρονιστής" και στέλεχος του συγκροτήματος Λαμπράκη, Γ. Πρετεντέρης, μετά τις βιαιοπραγίες, στις οποίες επιδόθηκε στο γήπεδο, κατά τη διάρκεια του αγώνα μπάσκετ Παναθηναϊκού - Αρη.
Ο κ. Πρετεντέρης έχει έναν παραπάνω λόγο να αντιδρά με όποιον τρόπο βρίσκει πρόσφορο. Είναι φανατικός οπαδός και συνεργάτης του πρωθυπουργού Κ. Σημίτη, ο οποίος δεν παρέλειψε την περασμένη βδομάδα να τον τιμήσει με την παρουσία του κατά τη διάρκεια της παρουσίας του βιβλίου του, το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια παραποίηση των εξελίξεων της τελευταίας χρόνιας, προκειμένου να στηρίξει τον Κ. Σημίτη.
Ας τον χαίρεται τον "εκσυγχρονιστή" συνεργάτη του ο Κ. Σημίτης.