Κυριακή 16 Ιούνη 1996
Σελίδα 30
ΕΛΣΙΝΚΙ - 1952
Ελαμψαν οι Σοβιετικοί

Η Σοβιετική Ενωση, στην παρθενική της παρουσία σε Ολυμπιάδα, εντυπωσίασε, παίρνοντας τη δεύτερη θέση. Μεγάλες επιδόσεις σε στίβο και κολύμβηση

Στις 19 Ιουλίου 1952, στην πρωτεύουσα της Φινλανδίας, το Ελσίνκι, άρχισαν οι 15οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Είχαν φτάσει για να πάρουν μέρος 4.925 αθλητές (517 γυναίκες) από 69 χώρες. Ηταν το πρώτο ρεκόρ της Ολυμπιάδας, που την είχαν αρχικά διεκδικήσει το Αμστερνταμ, η Αθήνα, το Ντιτρόιτ, η Μινεάπολις, η Φιλαδέλφεια, το Σικάγο, η Λωζάνη και η Στοκχόλμη.

Για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες πήραν μέρος αθλητές από τη Γουατεμάλα, το Χονγκ Κονγκ, το Ισραήλ, την Ινδονησία, τη Νιγηρία, τις Ολλανδικές Αντίλες, την Ταϊλάνδη, τη Ν. Κορέα, την Ομοσπονδιακή Γερμανία και τη Σοβιετική Ενωση. Επανήλθαν οι αθλητές της Ιαπωνίας, ενώ είχαμε αλλαγή στην προεδρία της ΔΟΕ με τον Αμερικανό Εϊβερι Μπρουνγκάρ να διαδέχεται τον Σουηδό Ζίγκφριντ Ενστρεμ.

Τη φλόγα στο ολυμπιακό στάδιο του Ελσίνκι μετέφερε ένας θρύλος του αθλητισμού. Ο δρομέας - "φάντασμα" που κατέκτησε στην καριέρα του 9 χρυσά ολυμπιακά μετάλλια και δημιούργησε 29 παγκόσμια ρεκόρ, ο Πάαβο Νούρμι, το άγαλμα του οποίου κοσμεί την είσοδο του σταδίου.

Η Σοβιετική Ενωση ήταν η ευχάριστη έκπληξη των αγώνων. Εκπροσωπήθηκε σε όλα τα αθλήματα, με εξαίρεση το χόκεϊ επί χόρτου. Η εμφάνιση των αθλητών της ήταν εκπληκτική. Κατέκτησαν 22 χρυσά, 30 ασημένια και 19 χάλκινα μετάλλια, ενώ στην ανεπίσημη βαθμολογία ισοβάθμησε με την ομάδα των ΗΠΑ με 494 βαθμούς.

Ο στίβος έκλεψε την παράσταση

Στο στίβο γρηγορότερος άνδρας αναδείχτηκε ο Αμερικανός Ρεμιτζίνο. Ενας κοντόχοντρος αθλητής, τον οποίο οι συμπατριώτες του θεωρούσαν ικανό μόνο για τον ...πάγκο. Ο Ρεμιτζίνο με 10.4 νίκησε με διαφορά τριών μόλις εκατοστών τον Τζαμαϊκανό Μακ Κίνλεϊ. Στη σφύρα ο Ούγγρος Γιόζεφ Τσάρμακ έγινε ο αθλητής που πρώτος κατέρριπτε το ρεκόρ των 60 μ., ενώ ο Αμερικανός Ρόμπερτ Ματίας επανέλαβε την επιτυχία του στο Λονδίνο, κερδίζοντας το χρυσό στο δέκαθλο με 7.887 βαθμούς. Στις μεγάλες αποστάσεις ο Εμίλ Ζάτοπεκ έγραψε τη δική του ιστορία, ενώ ο Βραζιλιάνος Αντεμάρ Φερέιρα Ντα Σίλβα, κορυφαίος τριπλουνίστας τη δεκαετία του '50, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 16.22, επίδοση που αποτελούσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Οι επιδόσεις στο στίβο ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικές, καθώς οι άνδρες δημιούργησαν 19 ολυμπιακά ρεκόρ εκ των οποίων τα 4 ήταν και παγκόσμια.

Στην κολύμβηση η συμμετοχή ξεπέρασε κάθε προηγούμενο. Οι 650 κολυμβητές, 200 περισσότεροι σε σχέση με το Λονδίνο, έδωσαν τη δική τους "μάχη" και πέτυχαν να καταρρίψουν τα ολυμπιακά ρεκόρ σε όλες τις κατηγορίες. Δυο χρυσά μετάλλια κατέκτησε ο Αμερικανός Φ. Κόνο στα 1.500μ. και τη σκυταλοδρομία 4Χ200, ενώ η γυναικεία ομάδα της Ουγγαρίας δημιούργησε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στα 4Χ100 με 4.24.4.

Στην άρση βαρών συμμετείχαν 140 αθλητές από 42 χώρες. Οι Σοβιετικοί έδειξαν εξ αρχής τη δύναμή τους. Κατέβασαν στους αγώνες 7 αθλητές και κατέκτησαν 3 χρυσά, 3 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο. Ανάλογη επιτυχία είχαν και στην ελληνορωμαϊκή πάλη με 6 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια. Στην πυγμαχία οι Αμερικανοί ...έδειξαν τις γροθιές τους κατακτώντας 5 χρυσά μετάλλια.

Ο αιχμάλωτος Νο 10491

Ο Βίκτορ Τσουγκάριν έγινε ο πατριάρχης της σοβιετικής γυμναστικής με 2 χρυσά στο σύνολο και τον ίππο και δύο ασημένια στο δίζυγο και τους κρίκους. Ο Τσουγκάριν γεννήθηκε στη Μαριούπολη το 1921. Από μικρός έδειξε το ταλέντό του, αλλά την εξέλιξή του σταμάτησε προς στιγμήν ο πόλεμος. Τις πρώτες μέρες που οι Γερμανοί εισέβαλαν στην Ουκρανία, πιάστηκε αιχμάλωτος και για τέσσερα χρόνια ήταν ο Νο 10491 στο στρατόπεδο συγκέντρωσης του Ζάντμποστελ. Οταν επέστρεψε σπίτι του με το τέλος του πολέμου, δεν τον αναγνώρισε ούτε η μάνα του. Μετά από τρία χρόνια έγινε πρωταθλητής ΕΣΣΔ και Ολυμπιονίκης το 1952 και 1956 με 7 χρυσά, 3 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο. Στην ξιφασκία οι Ιταλοί κατέκτησαν τρία χρυσά και από δύο Ούγγροι και Γάλλοι. Την παράσταση έκλεψε όμως ο Κριστιάν ντε Οριολά, ο κορυφαίος Γάλλος ξιφομάχος όλων των εποχών. Ο Οριολά πήρε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1948, 1952 και 1956, κατακτώντας 4 χρυσά και 2 ασημένια μετάλλια. Επιπλέον στη συλλογή του υπάρχουν 8 παγκόσμια μετάλλια, 7 χρυσά και 1 ασημένιο.

Η Ουγγαρία του Πούσκας

Στο ποδόσφαιρο η Ουγγαρία του Πούσκας και του Χιντεγκούντι νίκησε στον τελικό τη Γιουγκοσλαβία με 2-0. Είχε προηγηθεί ένας εκπληκτικός προημιτελικός ανάμεσα στη Γιουγκοσλαβία και την ΕΣΣΔ, με τους Σοβιετικούς να μετατρέπουν στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο το σε βάρος τους 1-5 σε 5-5, αλλά χωρίς συνέχεια. Στο μπάσκετ οι Αμερικάνοι πήραν το χρυσό νικώντας 36-25 τους Σοβιετικούς, που έδειξαν ότι τα καταφέρνουν καλύτερα από κάθε άλλο Ευρωπαίο στο άθλημα. Στο πόλο το χρυσό κατέκτησε η Ουγγαρία.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ελσίνκι πέρασαν στην ιστορία ως οι αγώνες που δεν τελείωσαν ποτέ. Κι αυτό γιατί ο 84χρονος τότε πρόεδρος της ΔΟΕ Ζ. Ενστρεμ, κατά την τελετή λήξης ξέχασε να πει "κηρύσσω τη λήξη των 15ων Ολυμπιακών Αγώνων" όπως όριζε ο ολυμπιακός χάρτης...