Σάββατο 28 Φλεβάρη 1998
Σελίδα 31
25Ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ
"Σφαίρα" για το χρυσό

Ο Αγ. Παυλακάκης, φαβορί για το χρυσό στο σημερινό τελικό των 60μ. Στον τελικό και ο Θεοδωρίδης. Στις γυναίκες τρέχουν Κόφφα και Θάνου. Προκρίθηκαν Βασδέκη, Κουκοδήμος, Παπούλιας

Εντυπωσιακή με μια μοναδική εξαίρεση, τον Χ. Παπαδιά, ήταν η εμφάνιση των Ελλήνων αθλητών στην πρεμιέρα του 25ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου στη Βαλένθια. Οπως αναμενόταν τα σπριντ έκλεψαν την παράσταση από ελληνικής πλευράς καθώς στους σημερινούς τελικούς σε άνδρες και γυναίκες θα υπάρχουν από δύο Ελληνες αθλητές και αθλήτριες. Στους άνδρες ο Αγ. Παυλακάκης και ο Γ. Θεοδωρίδης, η ευχάριστη έκπληξη, και στις γυναίκες η Κ. Κόφφα και η Κ. Θάνου.

Ο Αγγελος Παυλακάκης με την εμφάνισή του στον προκριματικό και στον ημιτελικό, απέδειξε ότι είναι ικανός για το χρυσό μετάλλιο. Στον πρωινό προκριματικό έκανε τον καλύτερο χρόνο με 6.55 ενώ στον ημιτελικό κέρδισε άνετα στη σειρά του με 6.58 "κρατώντας δυνάμεις για τον τελικό". Μεγάλος του αντίπαλος στη μάχη για το χρυσό μετάλλιο είναι ο Πολωνός Κρζιβάνσκι που έκανε 6.54 στη σειρά του. Ο Γιώργος Θεοδωρίδης στον προκριματικό τερμάτισε τέταρτος στη σειρά του με 6.64 και στον ημιτελικό ήταν τρίτος με 6.65. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 1997 στο Παρίσι, Χάρης Παπαδιάς, αποκλείστηκε, αφού έκανε 6.71 στην 3η σειρά, στην οποία κατετάγη 3ος. "Δεν περίμενα να τρέξω με αυτό τον τρόπο. Εκανα κακή εκκίνηση και πήγα πολύ άσχημα στα πρώτα μέτρα" ήταν τα πρώτα λόγια του Χάρη Παπαδιά.

Στα 60μ γυναικών η Κατερίνα Κόφφα με 7.24 πήρε τη δεύτερη θέση στον ημιτελικό με 7.24 ενώ το πρωί είχε κάνει 7.22. Η Κόφφα απέδειξε ότι είναι ικανή για ένα μετάλλιο στα 60μ. ακόμα και το χρυσό. Η Κατερίνα Θάνου πέρασε στον τελικό παίρνοντας την 3η θέση στη δεύτερη ημιτελική σειρά με 7.31. Το πρωί στον προκριματικό είχε κάνει 7.27. Αποκλείστηκε η Μαρία Τσώνη η οποία έκανε 7.49 και ήταν έβδομη στη σειρά της.

Στο μήκος των ανδρών ο Κώστας Κουκοδήμος με 7.65 μέτρα στο τρίτο και τελευταίο του άλμα, προκρίθηκε στον τελικό κάνοντας την 5η επίδοση των προκριματικών. Ενα άλμα χρειάστηκε να κάνει όλο κι όλο η πρωταθλήτριά μας του τριπλούν Ολγα Βασδέκη για να πάρει την πρόκριση στον τελικό. Το όριο ήταν 13.95μ και η Βασδέκη έκανε 14.05 και προκρίθηκε με την 5η καλύτερη επίδοση. "Ο αγώνας για μένα είναι στον τελικό", είπε η Βασδέκη.

Με επίδοση προκρίθηκε στον τελικό ο Ν. Παπούλιας στα 3.000 μ. Στη σειρά του ήταν πέμπτος και με 8.02.01 πέτυχε τη 10η καλύτερη επίδοση.

Από τη συνέχεια των αγώνων αποκλείστηκαν στα 400μ, ο Παναγιώτης Σαρρής (48.23 έκανε στην 4η σειρά και κατετάγη 20ός) και ο Περικλής Ιακωβάκης (47.99 16ος), στα 800μ. ο Π. Στρουμπάκος που στον προκριματικό έκανε 1.51.50 και ήταν τελευταίος στη σειρά του και στο επί κοντώ η Γ. Τσιλιγγίρη που πέρασε με την πρώτη τα 3.80μ. αλλά απέτυχε στα 4μ. και κατετάγη 16η ανάμεσα σε 23 αθλήτριες.

Σήμερα ξεκινάνε τις προσπάθειές τους ο Πρόδρομος Κορκίζογλου στο έπταθλο (συμμετέχουν 15 και ο πρωταθλητής μας είναι 10ος), ο Λάμπρος Παπακώστας στο ύψος, όπου το όριο είναι 2.27μ. (από τους 22 είναι ο καλύτερος με 2.31μ.), ο Σταμάτης Μάγος στα προκριματικά των 60μ. μετ' εμποδίων (έχει φέτος 7.70 και είναι 14ος στους 31), η Πόπη Ουζούνη στον τελικό της σφαιροβολίας (συμμετέχουν 17 και είναι 11η με 18.08μ.) και στα 200μ. (συμμετέχουν 34) οι Θωμάς Σμπώκος (8ος με 20.93), Γιώργος Παναγιωτόπουλος (11ος με 20.96), Αλέξης Αλεξόπουλος (13ος με 21.01) καιΚατερίνα Κόφφα (έχει τη δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση με 22.71) Την Κυριακή στον τελικό του μήκους αγωνίζεται η Νίκη Ξάνθου και στα 3.000μ. η Χρ. Ιακώβου.