Στα χέρια των αμφιβόλων στοχεύσεων της ετερόκλητης κοινοπραξίας, που έχει συστήσει ο αμερικανικός χρηματοοικονομικός όμιλος "Λόκριτς", φαίνεται να παραδίδει οριστικά η κυβέρνηση τη μεγαλύτερη χαρτοβιομηχανία της χώρας και την τελευταία εν ζωή (ακόμη τουλάχιστον) επιχείρηση του Οργανισμού Ανασυγκρότησης Επιχειρήσεων (ΟΑΕ), Αθηναϊκή Χαρτοποιία (ΣΟΦΤΕΞ). Σύμφωνα με πληροφορίες, πωλητές (κυβέρνηση και διοίκηση της εταιρίας) και αγοραστές (κοινοπραξία και πιστωτές) πραγματοποίησαν χτες, για δεύτερη συνεχή μέρα, σύσκεψη με στόχο την κατάληξη σε οριστική συμφωνία.
Αν και μέχρι αργά το βράδυ επίσημα δεν ανακοινώθηκε σχετική απόφαση, ανεπίσημα έγινε γνωστό ότι οι υπογραφές είναι θέμα ωρών και στη χειρότερη των περιπτώσεων μπορεί να μπουν τη Δευτέρα.
Ασχέτως με την ευόδωση των παραπάνω κυβερνητικών προσδοκιών, η ουσία είναι ότι η ΣΟΦΤΕΞ, οι εργαζόμενοι σε αυτή - 700 από τους οποίους έχουν ήδη βρεθεί εκτός παραγωγής και έπονται άλλοι 400, προκειμένου πάντα να επιτευχθεί ο στόχος της ιδιωτικοποίησης - και ο βιομηχανικός τομέας της χώρας, με την ολοκλήρωση της εν λόγω ιδιωτικοποίησης, δέχονται ένα ισχυρότατο και ανελέητο χτύπημα, χωρίς ούτε μία δυνατότητα αναστροφής της κατάστασης, όπως εξάλλου φαίνεται και από άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις. Με την πώληση και της ΣΟΦΤΕΞ και χωρίς λόγος να γίνει για τους πραγματικά απαράδεκτους όρους, η κυβέρνηση επαναβεβαιώνει την πολιτική αποδιοργάνωσης της παραγωγικής βάσης της χώρας, που συνδέεται με την ενίσχυση της ανεργίας, την υπονόμευση της εθνικής οικονομίας και που τελικά μοναδικό στόχο έχει την ενίσχυση των ιδιωτικών κεφαλαίων και μάλιστα στα χέρια όλο και λιγότερων.