Την περασμένη Κυριακή, η εφημερίδα "Το Βήμα", φιλοξένησε συνέντευξη του υπουργού Εξωτερικών Γ. Παπανδρέου, στην οποία προβλήθηκε η "ηγετική" του φυσιογνωμία και έγινε η "χειροτόνησή" του σε ένα από τα "πουλάρια" της κούρσας για τη διαδοχή στο ΠΑΣΟΚ.
Μια μέρα μετά, η ίδια εφημερίδα, σε πρωτοσέλιδό της με τίτλο "Αγαπητέ Ισμαήλ", παρουσιάζει ολόκληρη την επιστολή του Γ. Παπανδρέου προς τον υπουργό Εξωτερικών της Τουρκίας, Ισμαήλ Τζεμ. Αξίζει να σημειωθεί ότι η επιστολή παραδόθηκε στην Αγκυρα, μόλις το περασμένο Σάββατο! Τι να πει κανείς; Οτι "Το Βήμα" έκανε μια ακόμη "επιτυχία", ή μήπως ότι ο υπουργός "πουλά τοις μετρητοίς" - για να μην πούμε προεξοφλεί - τις εξυπηρετήσεις προς την πρωινή συνάδελφο;