Δυναμικά απαντούν στα σχέδια της κυβέρνησης να επιβάλει νέα φορομπηχτικά μέτρα σε βάρος του λαού και νέους μηχανισμούς ελέγχου της δράσης των εργαζομένων και της λειτουργίας των φορέων διοίκησης, οι εργαζόμενοι στους Δήμους, οι οποίοι πραγματοποιούν σήμερα Τρίτη, στις 7 μ.μ., συγκέντρωση έξω από το υπουργείο Εσωτερικών.
Τη συγκέντρωση διοργανώνει η Συντονιστική Επιτροπή Σωματείων Εργαζομένων στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΟΤΑ) και καλεί σ' αυτήν όλους τους εργαζόμενους, τα ΔΣ των σωματείων τους και τις δημοτικές αρχές, για να απαιτήσουν από κοινού, όπως σημειώνει χαρακτηριστικά σε ανακοίνωσή της: Πλήρη σταθερή απασχόληση, με πλήρη ασφαλιστικά και συνταξιοδοτικά δικαιώματα. Αμεση πρόσληψη μόνιμου προσωπικού σε όλες τις κενές οργανικές θέσεις, με ταυτόχρονη τακτοποίηση των «εκτάκτων» που καλύπτουν πάγιες ανάγκες και κατάργηση του θεσμού των εκτάκτων. Εφαρμογή του 35ωρου -7ωρου - 5ήμερου για όλους. Εφαρμογή του 30ωρου - 7ωρου - 5ήμερου για όσους κάνουν βαριά - ανθυγιεινά επαγγέλματα. Χρηματοδότηση από τον κρατικό προϋπολογισμό των ΟΤΑ, με αυξημένο ποσοστό, αντί για προτροπή τους στην πρόσθετη φορολόγηση του εργαζόμενου λαού.
Τέλος, στην ανακοίνωσή της, η Συντονιστική Επιτροπή καταγγέλλει το πρόσφατο νομοσχέδιο της κυβέρνησης, που επιφέρει αλλαγές στη λειτουργία της Δημόσιας Διοίκησης και τονίζει: «Σκοπός τους είναι ένας και μοναδικός. Αύξηση των κερδών των επιχειρηματιών, από τη μία, και πτώση του βιοτικού επιπέδου του εργαζόμενου λαού, από την άλλη».