«Νομίζω ότι με αποκορύφωμα αυτές τις πυρκαγιές αποκαλύφθηκαν τα όρια και τη χρεοκοπία του δικομματισμού. Είναι αναμφισβήτητο ότι τη Δευτέρα το πρωί πρέπει να έχουμε μία πολιτική κονίστρα στην οποία να υπάρχει πια συγκεκριμένη αποδυνάμωση του δικομματισμού, ο οποίος οδήγησε τη χώρα σε αυτήν την καταστροφή και νομίζω ότι ο κύριος μοχλός, ο κύριος δίαυλος για την εξύψωση του πολιτικού βίου σε αυτήν τη χώρα είναι η ενίσχυση του ΚΚΕ. Γιατί γύρω από το ΚΚΕ με την ιστορία του, την αγωνιστική του παρουσία και την αταλάντευτη πίστη σε ορισμένες αξίες, οι οποίες είναι αξίες ανθρωπιάς, δικαιοσύνης και ελευθερίας, μπορούμε επιτέλους να έχουμε ένα σύστημα, μια καθημερινή διαχείριση της χώρας, η οποία θα οδηγήσει τουλάχιστον την κοινωνία μας σε αυτό που πάντα προσπάθησε ο ελληνικός πολιτισμός, δηλαδή την ελευθερία και τη δικαιοσύνη».