Την Κυριακή 3 Αυγούστου το μνημόσυνο στα Μιχαλιτσάτα Κεφαλονιάς
Ο σ. Νίκος Καραντηνός, αγωνιστής, κομμουνιστής δημοσιογράφος, δάσκαλός μας στη δημοσιογραφία, άφησε τα δικά του απο-Τυπώματα στην εφημερίδα μας το «Ριζοσπάστη», που υπηρέτησε μέχρι το τέλος της ζωής του. Υπηρετώντας από το μετερίζι του «Ρ» τα ιδανικά και τα οράματα του ΚΚΕ, του σοσιαλισμού. Εμείς, οι δημοσιογράφοι, οι εργαζόμενοι στον «Ριζοσπάστη», θα τον θυμούμαστε πάντα. Οι ακριβές του παρακαταθήκες, μαζί με τις παρακαταθήκες όλων των ηρώων κομμουνιστών δημοσιογράφων του «Ρ», θα μας συντροφεύουν για πάντα στην καθημερινή μας δουλειά. Για να γίνεται καλύτερος ο «Ρ», πιο αποτελεσματικός στον αγώνα του ΚΚΕ για τα δικαιώματα των εργαζομένων, όλου του λαού.