Τα συλλυπητήριά του για το θάνατο του σ. Γιάννη Πατάκη εκφράζει με τηλεγράφημά του προς την ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα ο δήμαρχος Αθηναίων Νικήτας Κακλαμάνης. Στο τηλεγράφημά του αναφέρεται: «Παρακαλώ δεχθείτε τα ειλικρινή συλλυπητήριά μου για το θάνατο του Γιάννη Παττάκη, ο οποίος με την ισχυρή του προσωπικότητα και την αγωνιστική του παρουσία στο δημόσιο βίο, άφησε ανεξίτηλο το αποτύπωμά του στο αγροτικό συνδικαλιστικό κίνημα.
Νικήτας Κακλαμάνης - Δήμαρχος Αθηναίων».