Συσπειρωμένοι στο κλαδικό τους συνδικάτο και την εργοστασιακή επιτροπή, οι εργαζόμενοι της υποδηματοποιίας ELITE συνεχίζουν τον αγώνα τους, για να διασφαλιστεί η λειτουργία του εργοστασίου και να μη χαθεί καμιά θέση εργασίας. Οι εργαζόμενοι πληρώθηκαν αυτές τις μέρες το δώρο Χριστουγέννων, ωστόσο παραμένουν στον «αέρα» και η εργοδοσία εξακολουθεί να τους χρωστά δεδουλευμένα δύο μηνών.
Αλλωστε, η πίεση που ασκεί ο αγώνας των εργαζομένων και η σημασία που έχει να συνεχιστεί στη γραμμή που αναπτύσσεται με μπροστάρη και την ταξική Ομοσπονδία του κλάδου, αναδείχτηκε και στη χτεσινή τριμερή συνάντηση που έγινε στο υπουργείο Εργασίας. Η ηγεσία του υπουργείου, δεσμεύτηκε για καταβολή έκτακτου επιδόματος 1.000 ευρώ από τον ΟΑΕΔ. Την ίδια στιγμή, η εργοδοσία, επιμένει στην τακτική της ζητώντας από το υπουργείο κρατικό χρήμα για να μπορέσει να λειτουργήσει η επιχείρηση.
Οι εργάτες συνεχίζουν την επίσχεση εργασίας, ενώ σήμερα προχωρούν σε νέα Γενική Συνέλευση.