Σχόλιο του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του Κόμματος για τη Σύνοδο του ΝΑΤΟ
Σε σχόλιο για τη Σύνοδο Κορυφής του ΝΑΤΟ, το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ σημειώνει:
«Πρέπει να σημάνει συναγερμός. Η Σύνοδος Κορυφής του ΝΑΤΟ, με την ενεργητική συμμετοχή της ελληνικής κυβέρνησης, κηρύσσει εχθρούς όλους τους λαούς και αποφασίζει να εξαπολύει προληπτικούς πολέμους σε όποιον λαό δεν σκύβει το κεφάλι. Η συμμετοχή της χώρας και η αποδοχή της αντιπυραυλικής ασπίδας στο Αιγαίο, είναι μια άκρως επικίνδυνη εξέλιξη. Εμπλέκει πιο βαθιά τη χώρα στα επιθετικά σχέδια και αναγκάζει το λαό να πληρώνει εξοπλισμούς και στρατούς, που στρέφονται εναντίον των δικαιωμάτων του και των κυριαρχικών δικαιωμάτων της χώρας».