Στους χώρους όπου μαρτύρησαν χιλιάδες κομμουνιστές και άλλοι αγωνιστές, ξεναγήθηκαν το Σάββατο οι φοιτητές
Οι φυλακές λειτούργησαν για 105 χρόνια, από το 1880 έως και το 1985, και «φιλοξένησαν» εκατοντάδες αγωνιστές του λαού μας, ιδιαίτερα τη δεκαετία του '60. Το κτίριο των φυλακών είναι το «Καποδιστριακό Ορφανοτροφείο», το πρώτο δημόσιο κτίριο του νεοελληνικού κράτους, που η κατασκευή του ολοκληρώθηκε το 1829. Από τότε που μετατράπηκε σε φυλακή, πέρασαν από εκεί αγωνιστές του λαού σε διάφορες ιστορικές περιόδους: Νικηταράς ο Τουρκοφάγος, Μαρίνος Αντύπας, Αρης Βελουχιώτης, Νίκος Μπελογιάννης, Χαρίλαος Φλωράκης, Κώστας Λουλές, Αντώνης Αμπατιέλος, Μιχάλης Παπαμαύρος, Νίκανδρος Κεπέσης και πολλοί άλλοι.
Οι φυλακές της Αίγινας ήταν ένας από τους πολλούς τόπους μαρτυρίου των κομμουνιστών. Παράλληλα, όμως, ήταν και τόπος πλούσιας πολιτιστικής - πολιτικής δράσης, μια οργανωμένη κολεκτίβα. Από το 1924 έως το 1967 λειτουργούσαν στις φυλακές κανονικά σχολεία, οι κρατούμενοι εξέδιδαν παράνομη εφημερίδα, συνέγραψαν τα αναγνωστικά τους και άλλες μελέτες, βιβλία που κατάφεραν να βγάλουν έξω και κάποια εκδόθηκαν μάλιστα. Το 1967 η βιβλιοθήκη των κρατουμένων στις φυλακές αριθμούσε 1.000 βιβλία!
Προηγήθηκε το πρωί εκδήλωση στην περιοχή «Παναγίτσα» στο λιμάνι, με ομιλίες και μουσικοθεατρικό πρόγραμμα, που επιμελήθηκαν οι φοιτητές της Φιλοσοφικής. Στην εκδήλωση έσμιξαν οι μεγαλύτερες με τις νεότερες γενιές κομμουνιστών, τραγουδήθηκαν αντάρτικα τραγούδια, απαγγέλθηκαν ποιήματα και γράμματα προς τιμήν των 17 πολιτικών κρατουμένων στην Αίγινα, που εκτελέστηκαν το 1947.