Το πρόγραμμα ουσιαστικά έρχεται να ενισχύσει αυτό που ήδη γίνεται με το περιεχόμενο του σχολείου που διαπνέεται από την προπαγάνδα για την ΕΕ. Χαρακτηριστικοί είναι οι τίτλοι θεματικών ενοτήτων όπως:
- «Πώς θα ενσωματώσετε την Ευρώπη σε όλα τα μαθήματα σπουδών» ή
- «Διατηρώντας το ενδιαφέρον των μαθητών για την ΕΕ: Συνδυάζοντας καινοτόμες μαθησιακές τεχνικές με τη μελέτη της ΕΕ».
Πέρσι, το Πανεπιστήμιο Πειραιά πραγματοποίησε το επιμορφωτικό πρόγραμμα BEST (Bringing Europe to School Teachers), στο τμήμα Διεθνών κι Ευρωπαϊκών Σπουδών του, στο πλαίσιο του προγράμματος «Jean Monnet» «Μαθαίνοντας για την Ευρωπαϊκή Ενωση στο Σχολείο», που έχει στόχο «να φέρει την Ευρώπη στους Δασκάλους» και κατά συνέπεια στους μαθητές, όπως αναφέρεται.
Παράλληλα βέβαια τρέχουν και μέσα στα σχολεία ευρωπαϊκά προγράμματα και κυκλοφορούν φυλλάδια για την προπαγάνδιση της ΕΕ, τη στιγμή μάλιστα που διάφοροι φωνάζουν «έξω τα κόμματα από τα σχολεία». Προφανώς για να μείνει μέσα σε αυτά και μέσα στις συνειδήσεις των μαθητών μόνο ο «μονόδρομος» της σύνδεσης της μοίρας του λαού με τα συμφέροντα των μονοπωλίων.