Μαζική παράσταση διαμαρτυρίας και συμβολική κατάληψη στα γραφεία του διοικητικού διευθυντή και του προέδρου του Νοσοκομείου πραγματοποίησαν χτες οι εργαζόμενοι του «Ευαγγελισμού», στα πλαίσια των πολύμηνων κινητοποιήσεών τους για την προάσπιση της Υγείας και Κοινωνικής Ασφάλισης από την επίθεση της κυβέρνησης, αλλά και για την επίλυση των ζωτικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει το Νοσοκομείο.
Στη συνέχεια, περίπου εκατό εργαζόμενοι από την Επιτροπή Αγώνα του Νοσοκομείου περιήλθαν τους χώρους του Νοσοκομείου καλώντας όλο το προσωπικό να πάρει μαζικά μέρος στη σημερινή στάση εργασίας (8 - 11 π.μ.), αλλά και στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας που θα γίνει στα Επείγοντα και την πορεία που θα ακολουθήσει.
Οι εργαζόμενοι πραγματοποιούν νέα συγκέντρωση διαμαρτυρίας στα Επείγοντα του Νοσοκομείου αύριο Παρασκευή 8.6.2001, ενώ θα συμμετάσχουν και στην πανυγειονομική κινητοποίηση και στάση εργασίας την Τετάρτη 13.6.2001.