Εντεκα μέρες μετά την 24ωρη πανελλαδική απεργία στις 10 του Οκτώβρη, χιλιάδες εργαζόμενοι της Αθήνας και όλης της χώρας, αλλά και αγρότες και επαγγελματοβιοτέχνες, δήλωσαν και πάλι «παρών» στο Πεδίον του Αρεως, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Πανεργατικού Αγωνιστικού Μετώπου. «Συνεχίζουμε τον αγώνα για να μην περάσουν τα αντεργατικά μέτρα», δήλωνε ένα από τα κεντρικά πανό στο Πεδίον του Αρεως, με την υπογραφή «Εργάτες, Αγρότες, ΕΒΕ». «Γραφτείτε στα συνδικάτα, ανατρέψτε τους συμβιβασμένους», «Συνδικάτα ταξικά, όχι εργοδοτικά», ήταν κάποια από τα συνθήματα που κυριάρχησαν στα μεγάλα πανό της συγκέντρωσης, ενώ ένα ακόμη από αυτά, έδειχνε το δρόμο: «ΟΝΕ μονόδρομος για τις πολυεθνικές. Μέτωπο...