Σήμερα Παρασκευή, στις 4 μ.μ., στον χώρο της «Ελαιουργικής», στην Ελευσίνα (Ιερά Οδός και Μουρίκη) θα πραγματοποιηθεί η πολιτική κηδεία του σ. Μάκη Μαΐλη, που «έφυγε» προχτές Τετάρτη από τη ζωή, μετά από πολύμηνη μάχη. Ο Μάκης Μαΐλης, για δεκαετίες μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και υπεύθυνος του Τμήματος Ιστορίας της, υπηρέτησε με μαχητικότητα και σεμνότητα τις αρχές του ΚΚΕ, με ακλόνητη πίστη στο σοσιαλισμό - κομμουνισμό, κόντρα στην επίθεση και τον αντικομμουνισμό των επιτελείων του συστήματος. Εδειχνε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την Ιστορία του Κόμματος και του Διεθνούς Κομμουνιστικού Κινήματος, τη μελέτη της οποίας θεωρούσε προϋπόθεση για την ανασυγκρότηση και τη διαρκή ισχυροποίησή του. Είχε...