Αλυτα παραμένουν, όπως φαίνεται, για πολλούς μαθητές τα προβλήματα υποδομών στα λύκεια, έναν μήνα μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Ελλείψεις σε εκπαιδευτικούς και βιβλία έχουν ως συνέπεια χαμένες διδακτικές ώρες, ενώ την ευθύνη φέρει στο ακέραιο το υπουργείο Παιδείας. Χτες, γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου-Λυκείου Γαυρίου στην Ανδρο κατέλαβαν συμβολικά το δημαρχείο, απαιτώντας να φτάσουν στο σχολείο οι εκπαιδευτικοί που λείπουν. Οι γονείς κάνουν λόγο για 150 πολύτιμες διδακτικές ώρες που ήδη έχουν χαθεί στο Λύκειο. Μάλιστα, έχουν ήδη δηλώσει ότι θα προχωρήσουν σε κινητοποίηση στις 20 του Οκτώβρη αν μέχρι τότε δεν έχουν καλυφθεί οι 16 κενές θέσεις εκπαιδευτικών. Είναι δε...