Ενα συνδικάτο προσανατολισμένο στην ταξική γραμμή, που δε θα μένει μόνο στην οργάνωση του αγώνα των εργαζομένων για τη διεκδίκηση οικονομικών και εργασιακών αιτημάτων, αλλά θα αναδεικνύει, ταυτόχρονα, τις πραγματικές αιτίες των προβλημάτων και θα συμβάλλει έτσι στην ωρίμανση της συνείδησης της εργατικής τάξης για βαθιές ουσιαστικές αλλαγές προς όφελός της. Αυτός είναι ο χαρακτήρας και ο ρόλος που πρέπει να παίξει το Συνδικάτο, έτσι όπως παρουσιάστηκαν τόσο από μέρους της εισήγησης - που εγκρίθηκε ομόφωνα - όσο και από την πλειοψηφία των ομιλητών στη Γενική Εκλογοαπολογιστική Συνέλευση του Συνδικάτου Οικοδόμων Αθήνας, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στο θέατρο «Περοκέ», όπου θα πρέπει να...