Με «πλωτό τείχος» γύρω από το νησί της Ψυττάλειας, που «έχτισαν» χτες το απόγευμα δεκάδες ψαρόβαρκες και ταχύπλοα σκάφη, οι κάτοικοι των παραλιακών δήμων της Β΄ Περιφέρειας του Πειραιά διατράνωσαν την απόφασή τους να σταματήσουν τη ραγδαία υποβάθμιση του περιβάλλοντος της περιοχής τους, που προκαλεί η κακή λειτουργία του Βιολογικού Καθαρισμού. Του εργοστασιακού συγκροτήματος, που, από έργο πνοής για ολόκληρη την Αττική, με ευθύνη των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ και σήμερα της ΝΔ και των εκπροσώπων τους στην Τοπική και Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση, μετατράπηκε σε ωρολογιακή, περιβαλλοντική βόμβα. Την οργάνωση των πολύμορφων αγωνιστικών κινητοποιήσεων έχουν αναλάβει τα Συντονιστικά που έχουν συγκροτήσει...