Ψάχνεις να δεις τι κρύβει η μπλε σημαία με τα αστεράκια; Ε, δε χρειάζεται καμιά ξεχωριστή προσπάθεια. Απλοί καθημερινοί υπολογισμοί φτάνουν, για να διαπιστώσεις πως κάθε φάση της περίφημης ευρωπαϊκής ενοποίησης συνοδεύεται και με νέα δεινά. Είτε αυτά αφορούν άμεσα την τσέπη (οι 50 δραχμές που έγιναν 50 λεπτά, δηλαδή τριπλασιασμός στις τιμές ειδών καθημερινής ανάγκης), είτε αφορούν πιο σύνθετα τις συνθήκες μέσα στις οποίες πουλάς σήμερα την εργατική σου δύναμη (κάθε δάνειο που παίρνεις για να πληρώσεις το προηγούμενο δάνειο σημαίνει ότι πουλάς όλο και πιο φτηνά την εργατική σου δύναμη, τόσο που το μεροκάματο να μη φτάνει ούτε για τα στοιχειώδη μιας επιβίωσης, που να σου επιτρέπει να πας ξανά...