Την Κυριακή 13 του Μάη βαδίζουμε στα χνάρια του Γρηγόρη Λαμπράκη στην 28η Μαραθώνια Πορεία Ειρήνης, που διοργανώνεται από την Ελληνική Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη. Φέτος συμπληρώθηκαν 44 χρόνια από την πραγματοποίηση, παρά την τρομοκρατία και την κυβερνητική απαγόρευση, της πρώτης Μαραθώνιας Πορείας Ειρήνης, στις 21 του Απρίλη 1963, από το μάρτυρα και αγωνιστή της ειρήνης Γρηγόρη Λαμπράκη, με συνοδοιπόρους τους Ανδρέα Μαμμωνά, Παντελή Γούτη και Μπάμπη Παπαδόπουλο. Η ΕΕΔΥΕ καλεί όλους τους αγωνιστές της ειρήνης, ιδιαίτερα τη νεολαία και τους εργαζόμενους στο Λεκανοπέδιο της Αττικής, να πάρουν μαζικά μέρος στην 28η Μαραθώνια Πορεία, με αφετηρία τον Τύμβο του Μαραθώνα στις 8 το...