«Οσο τα καράβια θα παραμένουν στα χέρια των εφοπλιστών, τόσο θα διογκώνονται και θα οξύνονται τα τεράστια προβλήματα που βιώνουν οι ναυτεργάτες, οι νησιώτες, οι εργαζόμενοι που μετακινούνται με τα πλοία». Η συζήτηση του ΚΚΕ με τους ναυτεργάτες έχει ανοίξει. Χτες, από τα ξημερώματα, ο Γιώργος Μαρίνος, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, βουλευτής του Κόμματος και ναυτεργάτης, μαζί με αντιπροσωπεία της Κομματικής Οργάνωσης Ναυτεργατών (ΚΟΝ) και συνοδευόμενος από συνδικαλιστικούς εκπροσώπους των σωματείων ΠΕΜΕΝ και ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ, «όργωναν» το λιμάνι του Πειραιά. Περιόδευσαν στα καράβια της ακτοπλοΐας κουβεντιάζοντας με τον κάθε ναυτεργάτη. Οργή, αγανάκτηση για τις απάνθρωπες συνθήκες εργασίας, τις...