Αλλη μια συνεκπαίδευση με την πολεμική μηχανή των ΗΠΑ ολοκλήρωσαν οι ελληνικές Ενοπλες Δυνάμεις, διεκδικώντας ρόλο ευρωατλαντικού χωροφύλακα στην ευρύτερη περιοχή της Ανατ. Μεσογείου.
Οπως ανακοινώθηκε από το ΓΕΑ, την προηγούμενη Πέμπτη και Παρασκευή, «στο πλαίσιο της διμερούς Στρατιωτικής Συνεργασίας των Ενόπλων Δυνάμεων των δύο χωρών πραγματοποιήθηκε, νότια της Κρήτης, συνεκπαίδευση της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ) με αεροσκάφη του αμερικανικού Αεροπλανοφόρου "Dwight D. Eisenhower"».
Κατά τη διάρκεια της συνεκπαίδευσης εκτελέσθηκαν αποστολές σύνθετων αεροπορικών επιχειρήσεων, μέρα και νύχτα. Η ΠΑ συμμετείχε με αεροσκάφη «F-16 Block 52+» και «F-16 Block 52+ Advanced» από την 115 και την 116 Πτέρυγα Μάχης, ενώ από το αεροπλανοφόρο μετείχαν αεροσκάφη «F-18 USN».
Οι τέτοιες συνεκπαιδεύσεις έχουν μεγάλη αξία για τους Αμερικανούς, με την ελληνική ΠΑ να τους παρέχει υπηρεσίες και ευκαιρίες να ...ακονίσουν τις πολεμικές τους ικανότητες.
Διόλου τυχαία, αμέσως μετά το αεροπλανοφόρο πέρασε το κανάλι του Σουέζ και πλέον επιχειρεί στην Ερυθρά Θάλασσα, σύμφωνα και με το Ναυτικό των ΗΠΑ. Συμπληρώνει μια τριάδα του θανάτου, μαζί με το αεροπλανοφόρο «Truman» και το ελικοπτεροφόρο «Bataan», που μαζί με τις αρμάδες συνοδείας τους επιχειρούν στην ίδια περιοχή, επισήμως με στόχο την «αποτροπή ενεργειών» του Ιράν στην εν λόγω ζώνη.
Συγκεκριμένα, το «Truman» έχει αναπτυχθεί στη Βόρεια Αραβική Θάλασσα και τον Κόλπο του Ομάν, το δε «Bataan» έχει πιάσει λίγο νοτιότερα τα στενά στον Κόλπο του Αντεν.
Επίσης το «Eisenhower», πρωτύτερα στη Μεσόγειο, έκανε ασκήσεις διαλειτουργικότητας με το γαλλικό αεροπλανοφόρο «Charles de Gaulle», στην αρμάδα συνοδείας του οποίου είχαν διατεθεί νωρίτερα ελληνικές φρεγάτες.