Εκδήλωση με θέμα «Οι θέσεις του ΚΚΕ για την προστασία του περιβάλλοντος στον αντίποδα των "πράσινων" υποστηρικτών του πολέμου και της ενεργειακής φτώχειας» οργανώνει η ΚΟ Κεντρικής Μακεδονίας του ΚΚΕ την Κυριακή 5 Ιούνη, στις 7.30 μ.μ., στο εξωτερικό αμφιθέατρο του δημαρχείου Θεσσαλονίκης. Θα μιλήσει ο Μάκης Παπαδόπουλος, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.
Θα ακολουθήσουν παρεμβάσεις από τους:
-- Σωτήρη Αβραμόπουλο, μέλος του Γραφείου Περιοχής της ΚΟ Κ. Μακεδονίας και περιφερειακό σύμβουλο, με θέμα «Περιβάλλον, Περιφέρεια και δήμοι».
-- Μάριο Παλάντζα, μέλος της Επιτροπής Περιοχής Κ. Μακεδονίας και δημοτικό σύμβουλο Παύλου Μελά, με θέμα «Οι αγώνες για τα μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα της Θεσσαλονίκης δείχνουν τον δρόμο».
-- Βασίλη Μπαλτίκα, επικεφαλής της Ομάδας Υποδομών και Περιβάλλοντος της ΚΟ Κ. Μακεδονίας, με θέμα «Η θέση του ΚΚΕ για το παραλιακό μέτωπο της Θεσσαλονίκης».
Την Τρίτη 7 Ιούνη στις 7 μ.μ. οι ΚΟ ΟΤΑ της Τομεακής Οργάνωσης Τοπικής, Περιφερειακής και Κεντρικής Διοίκησης της ΚΟ Αττικής του ΚΚΕ καλούν σε παρουσίαση της έκδοσης της «Σύγχρονης Εποχής», επιμέλειας του Τμήματος Περιβάλλοντος της ΚΕ, «Πολιτική Προστασία: Από ποιον και για ποιον. Οι θέσεις του ΚΚΕ στον αντίποδα της στρατηγικής του κεφαλαίου», στο Μουσείο Μακρονήσου (ΠΕΚΑΜ - Αγίων Ασωμάτων 31, πλησίον σταθμού ΗΣΑΠ «Θησείο»). Θα μιλήσει ο Αντώνης Ραλλάτος, υπεύθυνος του Τμήματος Περιβάλλοντος της ΚΕ και μέλος της ΚΕΟΕ.
Την Τετάρτη 8 Ιούνη στις 7 μ.μ. η Τομεακή Οργάνωση Βόρειου Τομέα της ΚΟ Αττικής καλεί σε εκδήλωση - συζήτηση στην πλατεία Μαρίνου Αντύπα στον Αγιο Στέφανο, με θέμα «Ενας χρόνος μετά τις πυρκαγιές. Οι θέσεις του ΚΚΕ για την Πολιτική Προστασία». Θα μιλήσει η Εύη Γεωργιάδου, μέλος του Τμήματος Περιβάλλοντος της ΚΕ και της Επιτροπής Περιοχής Αττικής.
Την Παρασκευή 17 Ιούνη στις 8 μ.μ. η ΚΟΒ Θρακομακεδόνων του ΚΚΕ καλεί σε εκδήλωση στην πλατεία (θεατράκι) με θέμα: «Ενας χρόνος από τις καταστροφικές πυρκαγιές της Πάρνηθας - Διεκδικούμε μέτρα προστασίας του δάσους, της ζωής και της περιουσίας του λαού». Θα μιλήσει ο Αντώνης Ραλλάτος.