Με αυτά τα βιβλία, η Μάρω Λοΐζου «μηχανεύτηκε» μια παιγνιώδη, χιουμοριστική, ευφάνταστη παραμυθική πλοκή και μια ευφραντική, παιδικά ανάλαφρη και χαριτωμένη γλώσσα, ώστε να καταφέρει να μυήσει τα παιδιά (κυρίως του Δημοτικού) στα μυστηριώδη, κι όμως απολύτως πραγματικά και εξηγήσιμα «θαύματα» της επιστήμης, του σύμπαντος, της ύλης, της φύσης, των όντων. Τα βιβλία της Μ. Λοΐζου εισάγουν τα παιδιά από το ειδικό στο γενικό, από το μερικό στο όλον της φύσης, της ύλης, της επιστήμης. Προσφέρουν στα παιδιά το «μαγικό κλειδί» της γνώσης, γνώσης ζωτικά αναγκαίας για το μέλλον του πλανήτη. Λ.χ., με το «Ταξίδι στην καρδιά του πυρήνα», βάζει το παιδί να «ταξιδέψει» στην καρδιά του πυρήνα του ατόμου. Να «παραστεί» στη «συνεδρίαση» των πρωτονίων και νετρονίων. Να «τρέξει» μαζί με ένα ηλεκτρόνιο, να «στροβιλιστεί» στο μικρόκοσμο και μεγαλόκοσμο των ουρανίων σωμάτων. Και μετά το «ταξίδι», δίνει τη δυνατότητα στο παιδί να γράψει ασκήσεις, τις απορίες και τις εντυπώσεις του από το «ταξίδι».
Το υπουργείο Παιδείας οφείλει - τουλάχιστον - να αγοράσει και εμπλουτίσει με αυτά τα βιβλία όλες τις σχολικές και δημοτικές βιβλιοθήκες, αν όχι και να τα εντάξει στο μαθησιακό πρόγραμμα των δημοτικών σχολείων.