Εξω από το ξενοδοχείο «Ιντερκοντινένταλ» (στις 12 το μεσημέρι) στη συνέλευση των μετόχων, με τρίωρη στάση εργασίας 11-2, διαμαρτύρονται σήμερα, όλοι οι εργαζόμενοι του Ομίλου των ΕΛΠΕ. Το αίτημά τους γνωστό εδώ και καιρό, από τις απεργίες, τις πορείες και τις συχνές συναντήσεις με τους αρμόδιους υπουργούς Οικονομικών και Ανάπτυξης: να μην ξεπουληθούν τα ΕΛΠΕ.
Απαντούν στην εμμονή της κυβέρνησης στο ξεπούλημα για 154 δισ., όσο στοιχίζει το 1/4 περίπου των ΕΛΠΕ, όσο το κόστος μόνο της μιας από τις 45 μονάδες παραγωγής, όπως για πολλοστή φορά, καταγγέλλουν οι εργαζόμενοι. Σήμερα διαμαρτύρονται στη συνέλευση των μετόχων, το Σάββατο στις 15 και τη Δευτέρα στις 17, συνεχίζουν με δύο 24ωρες οι εργαζόμενοι της ΕΚΟ - ΕΛΔΑ. Στα διυλιστήρια οι εργαζόμενοι κάνουν τέσσερις 24ωρες από τις 14 -17 Ιούνη. Απεργούν και ενημερώνουν όλο τον κόσμο, ποιον τελικά εξυπηρετεί η ιδιωτικοποίηση, όταν το Δημόσιο θα χάσει έσοδα, όταν τα καύσιμα θα γίνουν ακόμα πιο ακριβά, όταν θα χαθούν θέσεις εργασίας και θα ανατραπούν οι εργασιακές σχέσεις. Μόνο κερδισμένος με υπερκέρδη ο ιδιώτης.