Η Επιτροπή Ειρήνης Λάρισας καλεί τους κατοίκους του νομού, στις 16 Μάρτη 2003, να πάρουν μέρος στη μηχανοκίνητη πορεία που θα ξεκινήσει από το Αισθητικό Αλσος στην οδό Κοζάνης και ώρα 10.30 π.μ., με κατεύθυνση την πλατεία Τυρνάβου. Εκεί, στις 11.00 π.μ., θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση, θα γίνουν χαιρετισμοί και ομιλίες και στη συνέχεια οι φιλειρηνιστές θα διαδηλώσουν μπροστά από το ΝΑΤΟικό στρατηγείο εναντίον της επιθετικής πολιτικής των ΗΠΑ, ΝΑΤΟ και ΕΕ.