ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Σπουδαία πρόκριση

Φάση από τον αγώνα Ελλάδας Βραζιλίας

Eurokinissi

Η Εθνική μας ομάδα Χάντμπολ προκρίθηκε με εντυπωσιακό τρόπο στην προημιτελική φάση του Ολυμπιακού τουρνουά, καθώς επικράτησε της Βραζιλίας με 26-22 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Φαλήρου. Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και από νωρίς πήρε τον έλεγχο του αγώνα κι έκλεισε προηγούμενη το πρώτο ημίχρονο με 13-9. Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, καθώς η Εθνική μας διατηρούσε διαφορά ασφαλείας και με τη βοήθεια του κόσμου κατάφερε να κρατήσει τη νίκη και να πάρει την ιστορική πρόκριση για τους «8». Κορυφαίος του αγώνα ο Νίκος Γραμματικός που σημείωσε 7 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση και παραγωγικότητα ο Καρυπίδης με 6 γκολ και οι Αλβανός και Βόγλης με 4.

Η Εθνική ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 3-0 στο 3΄30΄΄ και 5-1 στο 7΄, στηριζόμενη στην πολύ «σφιχτή» άμυνά της. Οι Βραζιλιάνοι, οι οποίοι είχαν τον ίδιο στόχο με την ελληνική ομάδα, αντέδρασαν και βρήκαν επιθετικές λύσεις, πότε με αιφνιδιασμούς, πότε αξιοποιώντας τον πίβοτ τους (Μπαλντασίν). Την ίδια στιγμή οι διεθνείς μας εμφανίζονταν στατικοί στην επίθεση και το γκολ ερχόταν με δυσκολία. Ετσι, η «σελεσάο» κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά και τελικά να ισοφαρίσει (7-7) στο 17΄. Ευτυχώς, όμως, οι παίκτες του Ουλφ Σέφερτ συνήλθαν γρήγορα, ανακτώντας το προβάδισμα και κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων γκολ (13-9). Καρυπίδης και Αλβανός έδωσαν τις λύσεις σε αυτό το διάστημα, ενώ η αμυντική λειτουργία επανήλθε στα επίπεδα των πρώτων λεπτών.

Ο κίνδυνος ήταν να εμφανίσει η Εθνική στο β΄ ημίχρονο τη μεταμόρφωση που παρουσίασε την Τετάρτη, απέναντι στην Αίγυπτο. Αυτή τη φορά, όμως, οι διεθνείς μας επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο απόλυτα συγκεντρωμένοι. Ενα σερί 4-0 στο πρώτο τετράλεπτο της επανάληψης μετέτρεψε το σκορ σε 17-9, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τα δέκα γκολ (23-13 στο 43΄).