Σελίδα 18
ΑΘΗΝΑ 2004
ΜΠΑΣΚΕΤ
Αντίο στην πρόκριση

Η έλλειψη ψυχραιμίας και ο εκνευρισμός στα κρίσιμα σημεία της τρίτης περιόδου, αλλά παράλληλα και η πίεση των Αργεντινών στις αρχές του β΄ ημιχρόνου ήταν ουσιαστικά τα σημεία που έκριναν τον χτεσινό προημιτελικό, όπου η Αργεντινή επικράτησε της Ελλάδας με 69-64. Η Εθνική μας έφθασε να προηγείται αρχικά στο ημίχρονο με 35-29 και με 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά τα λάθη των Ελλήνων παικτών σε εκείνο το καθοριστικό σημείο σε συνδυασμό και με το ανέβασμα της απόδοσης των αντιπάλων, που είχαν ευστοχία ιδιαίτερη στην περιφέρεια, έγειραν την πλάστιγγα της νίκης υπέρ των αντιπάλων. Μάλιστα, 20 δεύτερα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Σάντσες θυμήθηκε τον καλό του εαυτό από την περιφέρεια και έφερε και πάλι την ισοφάριση στο κλειστό του ΟΑΚΑ (53-53, σκορ τρίτης περιόδου).

Τα 6 στα 30 τρίποντα, το ποσοστό στις βολές να αγγίζει το 50%, λάθος επιλογές, είναι χαρακτηριστικά που φανερώνουν την χτεσινή εικόνα των διεθνών μας. Εκεί που τα κατάφεραν ήταν η άμυνα. Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-22, 35-29, 53-53, 64-69.

ΕΛΛΑΔΑ: Αλβέρτης 3, Παπαλουκάς 11, Ζήσης 1, Παπανικολάου, Σπανούλης, Φώτσης 2, Χατζηβρέττας 12, Ντικούδης 11, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 3, Παπαδόπουλος 9, Κακιούζης 5.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Σάντσες 12, Τζινόμπιλι 13, Μοντέκια 7, Ομπέρτο 13, Χέρμαν 8, Φερνάντες, Σκονοκίνι, Σκόλα 9, Γκουτιέρεζ, Νοτσιόνι 4, Ντελφίνο, Βολκοβίτσκι 3.