Πέμπτη 9 Δεκέμβρη 1999
Σελίδα 35
ΡΕΑΛ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 63 - 66
Καρδιοχτύπησε

Ο «εφιάλτης» μετατράπηκε σε... όνειρο, χτες, για τον Παναθηναϊκό, που λίγο έλειψε να χάσει το αήττητό του σε Ελλάδα και Ευρώπη, από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Στην 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου για την Ευρωλίγκα πήρε τη νίκη, με 66 - 63 (42 - 34), μόλις 2`` πριν τη λήξη. Ο κίνδυνος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να μη «γιορτάσει» την 20ή σερί της νίκη ήταν κάτι παραπάνω από ορατός, αφού για 32 λεπτά βρισκόταν πίσω στο σκορ. Αν και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου κρατούσε τα ηνία στο παιχνίδι, ωστόσο τα πολλά λάθη, τα άστοχα σουτ, αλλά και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ των «πρασίνων» έδωσαν την ευκαιρία στην εκπληκτική, χτες, Ρεάλ να επιβάλει το ρυθμό της. Ετσι, η κυριαρχία της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο, που άρχισε στο 11ο λεπτό, συνεχίστηκε και στην επανάληψη και τίποτα δεν προμήνυε τη μεγάλη ανατροπή. Ομως, ο φετινός Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να «πέσει» αμαχητί. Στα τελευταία δευτερόλεπτα «ξύπνησε» και με δύο καταλυτικές ενέργειες γύρισε το ματς υπέρ του. Το μεγαλύτερο μερίδιο της επικράτησης του ΠΑΟ ανήκει στον Κάτας, ο οποίος 1 δευτερόλεπτο πριν το τελικό σφύριγμα και ενώ το σκορ ήταν 63-66, «φιλοδώρησε» τον Τζόρτζεβιτς με κόψιμο, στερώντας στους Μαδριλένους την τελευταία τους ευκαιρία για σουτ τριών πόντων.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Στρούλενς, Τζόρτζεβιτς 21, Ανγκούλο 7, Γκαλιλέα 2, Ερέρος 17, Σκοτ 16.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 6, Καλαϊτζής 4, Κοχ 2, Ρότζερς 15, Φώτσης 6, Μποντίρογκα 12, Ρέμπρατσα 12, Κάτας 9.