Προσκλητήριο συσπείρωσης και αγώνα ενάντια στην αντεργατική επίθεση και τις συμβιβασμένες ηγεσίες
ΑΜΦΙΣΣΑ (του ανταποκριτή μας). -
Κάλεσμα σε όλους τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα να εκφράσουν την αντίθεσή τους στον εργασιακό μεσαίωνα, που θέλει να επιβάλει η κυβέρνηση με τις συναινετικές συνδικαλιστικές ηγεσίες ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ, μέσω του "κοινωνικού διαλόγου", απευθύνουν έξι σωματεία του Νομού Φωκίδας που πρόσφατα συγκρότησαν Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα.
Τα Σωματεία που συσπειρώνονται στη ΣΕΑ Φωκίδας είναι το Συνδικάτο Οικοδόμων, η Ενωση Εργαζομένων ΑΜΕ ΔΕΛΦΟΙ - ΔΙΣΤΟΜΟ, το Σωματείο Μηχανοτεχνιτών και Βοηθών "Ο Τεχνίτης", ο Σύλλογος Συνταξιούχων ΙΚΑ, ο Σύνδεσμος Ξενοδοχοϋπαλλήλων Ν. Φωκίδας και Αράχωβας και το Νομαρχιακό Παράρτημα Υπαλλήλων της ΕΤΕ. Στη ΣΕΑ συμμετέχουν ακόμα και αρκετοί συνδικαλιστές.
Σε ανακοίνωση που εξέδωσαν τα σωματεία και οι συνδικαλιστές τονίζεται: "Συγκροτήσαμε τη ΣΕΑ ενάντια στον "κοινωνικό διάλογο" - απάτη, εξαιτίας της στάσης της πλειοψηφίας της διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Φωκίδας, που επιμένει να λέει ΝΑΙ στο διάλογο αυτό, όπως και οι πλειοψηφίες της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ, συναινώντας στο πέρασμα των αντεργατικών μέτρων".
Ο Θ. Αγγελέτος,πρόεδρος του Συνδικάτου Οικοδόμων, τόνισε στο "Ρ": "Στόχος μας είναι η ενημέρωση των εργαζομένων και η έκφραση της αντίθεσης συνολικά της εργατικής τάξης, στην απάτη του "κοινωνικού διαλόγου". Μόνο έτσι θα αναγκαστούν ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ να αποχωρήσουν από το τραπέζι του ξεπουλήματος των κατακτήσεών μας, θα δείξουμε σε κυβέρνηση, βιομήχανους και Ευρωπαϊκή Ενωση ότι οι εργαζόμενοι είναι ενωμένοι στη βάση τους".