Δεν καταννοούμε ποιο νόημα και σκοπό είχε η επίσκεψη του υπουργού Εξωτερικών, Θ. Πάγκαλου, στο Βελιγράδι. Για να υποδείξει, όπως δήλωσε, στην κυβέρνηση τρίτης χώρας, πώς θα αντιμετωπίσει εσωτερικές υποθέσεις; Για να μεταφέρει τις σχετικές πιέσεις των ΗΠΑ και της ΕΕ και να ζητήσει αποδοχή του πορίσματος Γκονζάλες -"στο σύνολό του"- για τις δημοτικές εκλογές στη Σερβία;
Αλήθεια, με τέτοιες ενέργειες η κυβέρνηση πιστεύει ότι παίζει το ρόλο της, ως παράγοντα ειρήνης και ασφάλειας στην περιοχή; Η μήπως βαυκαλίζεται με ιδέες περί "ηγεμονικού ρόλου" στα Βαλκάνια στο πλαίσιο της "νέας τάξης πραγμάτων";
Ας προσέξουν, γιατί ήδη η στάση των ελληνικών κυβερνήσεων στην περιοχή βαρύνεται με σοβαρά αρνητικά προηγούμενα.