Του Χρήστου ΘΕΟΧΑΡΑΤΟΥ
Απλώς, θα αντισταθεί.
Θα αντισταθεί στην επίθεση που δέχεται σήμερα και στην αγριότερη επίθεσηπου μεθοδεύεται εναντίον του για την επομένη των εκλογών.
Η επίθεση είναι διπλή.
Προέρχεται και από τους αρχιτέκτονες της Νέας Τάξης Πραγμάτων των Βρυξελλών και της Ουάσιγκτον, οι οποίοι βάλθηκαν να αφαιρέσουν από όλους τους λαούς όσα κέρδισαν, κατά τον αιώνα μας με θυσίες και αγώνες και με τη βοήθεια της Σοβιετικής Ενωσης.
Προέρχεται, όμως, και από την εγχώρια πλουτοκρατία, η οποία έχει εγκαταλείψει επιδεικτικά όλα τα προσχήματα και έχει αναγορεύσει σε καθεστώς την αγοραία και χυδαία πρακτική της...
Να δουν - χωρίς προκαταλήψεις - την ποιότητα της εγχώριας πολιτικής και οικονομικής εξουσίας. Να δουν ποιοι και πώς διαχειρίζονται και σφετερίζονται το μόχθο τους.
Να δουν ποιοι και πώς μεταβάλλουν τον κλεμμένο ιδρώτα τους και το κλεμμένο γάλα των παιδιών τους σε βίλες και σκάφη χλιδής, σε δαπανηρά όργια και ρωμαϊκές φιέστες...
Το πρωτοφανές φαινόμενο το βιώνουμε όλοι:
Πολιτικοί, κομματάρχες, "τεχνοκράτες", κρατικοί λειτουργοί, αξιωματούχοι, μεγαλοκαρχαρίες, κομπιναδόροι, καναλάρχες, προμηθευτές του δημοσίου, μεγαλοεργολάβοι, τραπεζίτες, εφοπλιστές, εκπρόσωποι πολυεθνικών, προδότες του εργατικού κινήματος και πάσης φύσεως τυχοδιώκτες έχουν δημιουργήσει ένα πανίσχυρο πλέγμα πολιτικής, κρατικής, οικονομικής, κοινωνικής και πολιτισμικής ισχύος, το οποίο λεηλατεί το λαό και τη χώρα, μέσω της αγοράς και μέσω των μηχανισμών του δημοσίου.
Την ώρα που ο συνταξιούχος δέρνεται επειδή αξιώνει τα απομαχικά του, το "πλέγμα ισχύος" ασχημονεί βάναυσα σε όλους τους τομείς:
"Κλείνει δουλιές" δισεκατομμυρίων, εξασφαλίζει προμήθειες δισεκατομμυρίων, παίρνει χαριστικά δάνεια, πραγματοποιεί εξοργιστικές διευθετήσεις χρεών, κλείνει όσες βιομηχανίες του στέκονται εμπόδιο, συνεργάζεται με ξένους για τον έλεγχο της αγοράς, αρπάζει τις κατασκευές, σφετερίζεται τον πολιτισμό, καταλαμβάνει τις επικοινωνίες, δημιουργεί ιδιωτικούς "στρατούς" και, φυσικά, υπερχρεώνει το κράτος.
Τα κέρδη, δηλαδή, στη χυδαία πλουτοκρατία και τα χρέη στο λαό...
Στην Ελλάδα του δικομματισμού, όμως, στόχος της χυδαίας πλουτοκρατίας, δεν είναι μόνο οι εργαζόμενοι. Είναι και τα μικρομεσαία αστικά στρώματα, τα οποία ωθούνται στην εξαθλίωση.
Ας ενωθούν, λοιπόν, κι αυτά με τους εργάτες και ας αντισταθούν. Ας μαυρίσουν τα φερέφωνα της ολιγαρχίας.