Ανοιχτά άφησε χτες ο Κ. Σημίτης όλα τα ενδεχόμενα γύρω από τις εξελίξεις που αναμένει η κυβέρνηση στο θέμα της συναλλαγματικής κρίσης. Παράλληλα, αρνούμενος να βγάλει συμπεράσματα από το γεγονός ότι η κυβέρνηση με την πολιτική της μετατρέπει τη χώρα και τη δραχμή σε ξέφραγο αμπέλι των πολυεθνικών, μίλησε για ανάγκη "περαιτέρω θωράκισης της οικονομίας", φωτογραφίζοντας τα νέα αντιλαϊκά μέτρα που επεξεργάζεται η κυβέρνηση. Σε ό,τι αφορά την ίδια την κρίση, υποστήριξε την άποψη ότι "περάσαμε ένα σεισμό, βρισκόμαστε στην περίοδο των μετασεισμών, αλλά δεν αποκλείω νέο σεισμό".
Λίγο αργότερα, ο Δ. Ρέππας έκανε λόγο για κερδοσκοπικά παιχνίδια εις βάρος της δραχμής και ισχυρίστηκε ότι η κυβέρνηση θα υπερασπιστεί την ισοτιμία του εθνικού νομίσματος. Δίνοντας μάλιστα έναν τόνο.... πατριωτικής έγερσης, διακήρυξε ότι η κυβέρνηση δε θα επιτρέψει στους κερδοσκόπους να επιβάλουν την πολιτική τους. Δήλωσε δε ότι σε αυτή την κατεύθυνση στοχεύει η άνοδος των επιτοκίων, την οποία χαρακτήρισε συγκυριακό φαινόμενο.
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος ανέφερε, επίσης, ότι κατά τη διάρκεια του Υπουργικού Συμβουλίου έκανε αναφορά στην κρίση του 1994, λέγοντας πως τότε οι πιέσεις είχαν ημερομηνία λήξης, καθώς αναμενόταν η απόφαση της απελευθέρωσης των κεφαλαίων. Αντίθετα στο σημερινό φαινόμενο δεν μπορεί να καθοριστεί εκ των προτέρων ένα σημείο λήξης της αναταραχής και της κερδοσκοπικής δράσης, γι' αυτό χρειάζεται συνεχής παρακολούθηση.