ή: "Σύγχρονος λογιστική και μείωση της εθνικής κυριαρχίας"
Αγαπητέ Θόδωρε
Από όλα όμως πιο πολύ με ενθουσίασε εκείνο το φοβερό επιχείρημα του 3%! με το οποίο, ως νέος Μεγαλέξανδρος, έλυσες το γόρδιο δεσμό των απαντήσεων των Τουρκοαμερικάνων στο Αιγαίο...
"Τι θέλετε, κύριε; απάντησες σε ερώτημα που μπήκε για το θέμα 6 ή 12 μίλια στο Αιγαίο; Αν λάβετε, λέει, το σύνολο της επιφάνειας της υφαλοκρηπίδας, η διαφορά από την επέκταση των 6 στα 12 μίλια δεν ξεπερνά το 3% της επιφάνειας αυτής. Για 3% μιλάμε τώρα; σας παρακαλώ... αμελητέα πράγματα!..".
Μπράβο, ρε Θόδωρε!
Διότι, Θόδωρε, πόσο είναι π.χ. το Καστελόριζο σαν έκταση, επί του συνόλου των 135.000 τ.χιλ. που αποτελεί η πατρίδα μας γεωγραφικά; 1%-1,5%;
- Ε, θα κάνουμε π.χ. πόλεμο γι' αυτό με τους Τουρκοαμερικάνους; Δώστο μόνος σου κει πέρα, να ξεθυμάνουν, να μη μας πρήζουν με παραβάσεις και παραβιάσεις...
Μετά, σκέφτομαι π.χ. Ας γίνουμε πιο αποφασιστικοί: Η Σάμος πόσο είναι; Είναι μεγάλο νησί, βέβαια, θα 'ναι 6%-8% του συνολικού μας εδάφους; Ε, και; Πάλι λίγο είναι, αν είναι να 'χουμε την ησυχία μας... Δεν τη δίνουμε κι αυτή, που τους είναι μέσ' τη μύτη και φταρνίζονται κάθε τόσο;
Και, για να τελειώνουμε αυτό το λογιστικό υπολογισμό, Ρόδος, Χίος, Μυτιλήνη, κάνουν ένα 18%, όλα μαζί;
Ε, η Ιμβρος τι έπαθε δηλαδή, άσχημα περνάνε οι 10 Ελληνες που έχουν μείνει εκεί; Δώστα βρε θόδωρε, να ησυχάσουμε...
Οχι, είμαι εντελώς μαζί σας. Ανακαλύψατε επιτέλους τους νόμους της Στατιστικής, με την οποία μπορεί ως γνωστόν να αποδείξει κανείς και να στηρίξει οτιδήποτε και να το κάνει να φαίνεται όσο μικρό και ασήμαντο θέλει(ή τον συμφέρει). Π.χ., γιατί να δώσετε αυξήσεις 2% στους εργαζόμενους; Για 2% θα μιλάμε τώρα; Μη τους δίνετε καθόλου. Γιατί να μην πάει στα 75 η σύνταξη από τα 65; Η διαφορά είναι 10 χρόνια ή 13%. Πολύ είναι; Τι είναι 13%; Ας το κάνουμε, για ψίχουλα νούμερα θα συζητάμε; Τι συνεισφορά έχουν οι συνταξιούχοι στο ΑΕΠ; 0%. Ε, για κάποιους που έχουν 0% συνεισφορά θα μιλάμε τώρα; κλπ κλπ κλπ.
Ετσι! και πουλήστε χερ Πάγκαλος και χερ Σhμίτ, εύκολο τσαμπουκά στη Βουλή και στο Λαό, (εκεί που νομίζετε ότι σας παίρνει), για να ζητάτε μετά, εσείς, Θόδωρε, γονατιστός ψευτογίγαντας, συγνώμη από τον κύριο Κλάους Κίνκελ, και σεις, μικρέ καθηγητή λογιστικής, Σhμίτ, να ευχαριστείτε τους Αμερικανούς, που σας έσωσαν από τον εξευτελισμό, για μια παλιοβραχονησίδα κει πέρα...
ο, "παρεκουμβησθείς (!!!)"
σ. Αλέξης