Εφιαλτικές διαστάσεις παίρνει η ανασφάλιστη εργασία στις οικοδομές στο Νομό Ηλείας, αφού στους ελέγχους που διενεργεί το Συνδικάτο Οικοδόμων Πύργου - όπως σημειώνεται σε σχετική ανακοίνωσή του - διαπιστώνεται ότι πολλοί αλλοδαποί εργαζόμενοι και ανήλικοι δουλεύουν χωρίς ασφάλιση.
Προχτές, οι οικοδόμοι του Πύργου πραγματοποίησαν συγκέντρωση διαμαρτυρίας για την κατάσταση που επικρατεί στις οικοδομές, δηλώνοντας πως είναι αποφασισμένοι να επιβάλουν οι ίδιοι την εργατική νομοθεσία στους τόπους δουλιάς, αφού το ΙΚΑ και η Επιθεώρηση Εργασίας στο νομό είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Την αντίθεσή τους, επίσης, εξέφρασαν και για την κατάργηση της κλήρωσης των εργατικών κατοικιών.