Κάλεσμα κλιμάκωσης με το πλαίσιο του ΠΑΜΕ απευθύνει το Συντονιστικό των ΟΤΑ και η ΤΑΔΗΣΥ. Στις 11 π.μ. στην πλατεία Βάθης η προσυγκέντρωση των ταξικών δυνάμεων
ICON |
Από την προχτεσινή παράσταση διαμαρτυρίας των ταξικών δυνάμεων στο υπουργείο Εσωτερικών για τους συμβασιούχους |
Η Συντονιστική καλεί τους εργαζόμενους να παλέψουν, με βάση το πλαίσιο αιτημάτων του ΠΑΜΕ ενάντια στην αντεργατική πολιτική και τους φορείς της, για μόνιμη και σταθερή εργασία για όλους, μονιμοποίηση των εκτάκτων χωρίς όρους και προϋποθέσεις και άλλα. Ο Σύλλογος Υπαλλήλων Δήμων Νομού Λάρισας, καλεί τους εργαζόμενους να συμμετέχουν μαζικά στη στάση εργασίας και στη συγκέντρωση, στις 10.30 π.μ., έξω από το Δημαρχείο Λάρισας.
Την ίδια ώρα, με καταλήψεις εργοταξίων, όπως στη Χαλκίδα, και άλλες κινητοποιήσεις κλιμακώνονται οι αντιδράσεις των συμβασιούχων σε όλη τη χώρα. Σε κατάληψη του δημαρχείου και του γκαράζ του δήμου Μενιδίου προχώρησαν από χτες και οι περίπου 1.000 εργαζόμενοι των δημοτικών επιχειρήσεων, που είναι απλήρωτοι από τέσσερις έως έξι μήνες. Στον Πειραιά οι εργαζόμενοι της Δημοτικής Επιχείρησης Πολιτιστικής Ανάπτυξης πραγματοποίησαν χτες συγκέντρωση έξω από το δημαρχείο του Πειραιά. Οι 55 εργαζόμενοι αορίστου χρόνου και οι άλλοι 55 της Φιλαρμονικής είναι απλήρωτοι για έναν μήνα ενώ δύο μήνες απλήρωτοι είναι οι 23 συμβασιούχοι και όλοι μαζί έχουν προχωρήσει σε επίσχεση εργασίας. Μέχρι πρόσφατα μάλιστα ήταν όλοι απλήρωτοι για τρεις και πλέον μήνες. Στο πλευρό των εργαζομένων στάθηκε ο Κώστας Τζατζάνης δημοτικός σύμβουλος της Κίνησης «Πειραιάς - Αναγέννηση».