Την παραίτηση της από βουλευτής του ΠΑΣΟΚ υπέβαλε χτες η Ελ. Κούρκουλα με επιστολή της προς την πρόεδρο της Βουλής. Στην επιστολή της η ίδια διευκρινίζει ότι δε θα είναι ξανά υποψήφια του ΠΑΣΟΚ και ευχαριστεί τον Κ. Σημίτη υποστηρίζοντας: «Ο ίδιος και οι επιλογές του για τον τόπο υπήρξαν το κίνητρο για την εμπλοκή μου στην πολιτική». Τη θέση της θα καταλάβει ο Αρ. Γιαννόπουλος, γιος του Ευ. Γιαννόπουλου.