Από την πορεία στον Πειραιά |
Τη συγκέντρωση χαιρέτισαν η Γιώτα Κονταξιδάκη, γραμματέας του Συνδέσμου των Εργαζομένων στο Εμπόριο και τις Ιδιωτικές Επιχειρήσεις, και ο Νίκος Τούσσας, μέλος της διοίκησης της Σωματείου Λογιστών Πειραιά. Κεντρικός ομιλητής ήταν ο Γιάννης Δεληγιάννης, πρόεδρος της Πανελλήνιας Ενωσης Αμμοβολιστών. Στην πρώτη γραμμή της πορείας βρέθηκε η εργαζόμενη νεολαία, μαζί και οι σπουδαστές με τους φοιτητές. Οι απεργοί διαδήλωσαν στους δρόμους του Πειραιά την απαίτησή τους για «1.400 ευρώ βασικό μισθό, κόντρα στην κυβέρνηση και το συμβιβασμό», «το κράτος να πληρώσει και η εργοδοσία, αυτοί μας ξεζουμίζουν και κλείνουν τα Ταμεία».